Czym jest filament do druku 3D?

Czym jest filament do druku 3D?

Tak jak zwykła drukarka nie może działać bez papieru, tak urządzenia wykonujące druk 3D nie będą działać bez specjalnych tworzyw. To z nich powstają modele projektów budynków, części urządzeń, jak i zabawki dla dzieci. Wśród tych materiałów zaś wyróżnia się filamenty. Czym one są? Jakie są dostępne na rynku rodzaje? Dowiedz się z tego artykułu.

Czym jest filament?

Tak określamy tworzywo, które wykorzystuje się do tworzenia modeli 3D w drukarkach typu FDM (fused deposition modeling). Tworzy się je z tzw. materiałów termoplastycznych, czyli możliwych do formowania w niemal dowolny sposób pod wpływem odpowiedniej temperatury. Filament ma najczęściej postać pojedynczej żyłki o średnicy np. 1,75 lub 2,85 mm, umieszczanej zwykle na szpulach. Przechodząc przez rozgrzaną dyszę urządzenia, poddawany jest działaniu odpowiedniej temperatury i ciśnieniu, dzięki czemu przekształca się w gęstą, lepką ciecz. Drukarka następnie układa ją warstwowo według zadanego programu, tworząc nawet najbardziej skomplikowane, wysoce szczegółowe wzory.

Jakiego rodzaju filamenty wyróżniamy?

Materiały te dzielimy nie tylko ze względu na średnicę, ale i tworzywo, z którego je wykonano. Przez to też mogą mieć zupełnie odmienne właściwości. Najpopularniejsze są filamenty:

  • PLA – wykonywane z mączki kukurydzianej lub trzciny cukrowej. Są więc biodegradowalne, wolne od toksycznych związków, a przy tym gwarantują dobrą jakość wydruku. Co więcej – nie emitują żadnych niebezpiecznych związków podczas wydruku;
  • ABS – to polimer, będący pochodną m.in. styropianu. Ma on doskonałe właściwości – łatwo się formuje, cechuje go duża trwałość (także w czasie obróbki) i elastyczność, a przy tym kosztuje niewiele. Z drugiej strony ma tendencję do szybkiego kurczenia się w czasie druku, dlatego warto zastosować osłonę utrzymującą ciepło w drukarce;
  • TPU – inaczej nazywany gumowym, składa się z twardych i miękkich segmentów, co sprawia, że ostateczny produkt cechuje się dużą elastycznością. W porównaniu z innymi jednak wymaga dłuższego czasu pracy drukarki i kosztuje więcej niż inne tworzywa.

Jaki filament wybrać?

Kluczowe w doborze wkładów jest to, by wiedzieć, jakie konkretnie urządzenie obsługuje tworzywa. Jeśli więc nie wiesz, który filament należałoby wybrać do Twojej drukarki – najlepiej zwróć się po pomoc do obsługi sklepu sprzedającego takie akcesoria. Jego pracownicy z pewnością podpowiedzą Ci, co kupić.