Biznes i Finanse

Budowa masy mięśniowej — co warto wiedzieć?

Budowa masy mięśniowej — co warto wiedzieć?

Umięśniona sylwetka wygląda pięknie, będąc znakomitą przeciwwagą dla nadmiaru tłuszczu w ciele. O tym efekcie marzą zwłaszcza panowie. Zawsze można osiągnąć taki wygląd, trzeba tylko nieco się postarać —  a najpierw zyskać podstawową wiedzę na ten temat. Sprawdź, co jest ważne!

Dieta i trening to podstawa?

Ta kwestia wydaje się oczywista. By zmniejszyć poziom tkanki tłuszczowej w ciele, zamienić ją na masę mięśniową i pięknie wyrzeźbić sylwetkę, trzeba przejść na odpowiednią dietę oraz wdrożyć treningi. Należy przy tym pamiętać, że budowa masy wymaga stosowania zupełnie innej diety niż klasyczne odchudzanie, w tym pierwszym przypadku trzeba bowiem zadbać między innymi o nadwyżkę kalorii, a nie ich deficyt. Poza tym ważne są takie składowe jak duże ilości białka i węglowodanów, a także witaminy i minerały. Z tego powodu większość osób ćwiczących na siłowni sięga po odżywki dla sportowców. Trudno jest się bez nich obyć, bo zwyczajnie nie da się dostarczać organizmowi tak ogromnych ilości białka czy kalorii, jakich potrzebuje —  tym bardziej że nie można przecież spożywać niezdrowych, ciężkich pokarmów.

Co do treningu zaś, warto wiedzieć, że, po pierwsze, niezbędne jest stopniowe zwiększanie obciążenia, a po drugie, tak samo jak ćwiczenia ważna jest regeneracja organizmu. Najbardziej zapalony kulturysta-amator nie może zatem rzucić się na treningi i trenować wiele godzin codziennie, trzeba robić przerwy na regenerację, na przykład ćwiczyć co drugi dzień.

Inną ważną kwestią, o jakiej warto pamiętać, jest równomierna rozbudowa mięśni całego ciała. Jeśli ktoś myśli, że wyrobi sobie tylko bicepsy, jest w błędzie. Potrzebny jest zatem tzw. trening wielostawowy.

Jakie odżywki?

Bez wsparcia w postaci odżywek praktycznie nie można się obyć, choćby ze względu na ogromne zapotrzebowanie organizmu na białko i kalorie czy możliwe spowolnienie metabolizmu. Ważne jest, by takie środki pozyskiwać ze sprawdzonego źródła oraz prawidłowo je ze sobą łączyć, stosując w miarę potrzeb.

Similar Posts