Biznes i Finanse

Jak wybrać odpowiedni filament do drukarki 3D?

Przymierzasz się do zakupu drukarki 3D? A może już masz urządzenie pracujące w technologii FDM i teraz szukasz materiału, który posłuży Ci do tworzenia modeli 3D? W takim razie powinieneś wybrać odpowiedni filament! O tym, czym on jest, a także jak wybrać właściwy produkt, dowiesz się z poniższego artykułu. Przeczytaj go teraz!

Czym jest filament?

Nazwą tą określamy tworzywa wykorzystywane do drukowania modeli 3D. Wykonywane są one z różnych polimerów, w tym m.in. PLA, ABS, nylonu, PET, PC i wielu innych. Zasadniczo – jeśli któryś materiał ma właściwości termoplastyczne, istnieje duże prawdopodobieństwo, że produkuje się z niego filamenty.

Akcesoria te dostępne są w postaci długich żyłek o różnych kolorach i średnicach. Jako substancje upłynniające się pod wpływem odpowiedniego ciepła, są poddawane działaniu określonej temperatury i ciśnienia. W takiej formie warstwowo układane są na stole roboczym przez elementy ruchome i dyszę drukarki 3D.

Jak dobrać filament do drukarki?

Dobierając materiały eksploatacyjne do drukarek, należy zwrócić uwagę na ich odpowiednią jakość. Łatwo ją poznać m.in. po tym, jaki kształt ma dana wiązka. Jeśli jest równa i nie posiada żadnych zgrubień – wówczas można liczyć na lepsze szczegóły wydruku, a co za tym idzie – mniej pracy przy obróbce modelu.

Najważniejsze, aby filament był dopasowany do posiadanej drukarki. Niektórzy przewrotnie twierdzą, że wybiera się odwrotnie! Czemu? Z prostej przyczyny – przy zakupie należy zwrócić uwagę na właściwości wkładów w kontekście ich wykorzystania. Jeśli modele mają być wytrzymałe i wykonane z najwyższą dbałością o szczegóły, wówczas musisz mieć sprzęt współpracujący z określonymi tworzywami.

A co wtedy, gdy już masz własny model? Przede wszystkim sprawdź jego kompatybilność z określonymi materiałami. Można to określić m.in. po temperaturze, jaką generuje dysza – każdy z filamentów ma nieco inny punkt topnienia. Liczy się także podgrzewanie stołu roboczego – to on chroni tworzywa przed zbyt szybkim wystudzaniem, co mogłoby skończyć się wadami modeli, oraz wpływa na przyczepność wykonywanych obiektów.

Gdzie kupić dobry filament?

Dobrej jakości wkłady są kluczowe dla uzyskania zadowalającego wydruku. Dlatego warto sięgać po produkty renomowanych marek, jakie dostępne są w sklepach specjalizujących się w sprzedaży takich akcesoriów, jak i urządzeń do druku 3D. Korzystając z nich, możesz też zasięgnąć porady, który filament będzie najlepszy dla Ciebie.

Similar Posts