Dom i Ogród

W jaki celu zaprawia się nasiona kukurydzy i innych zbóż?

Jak zadbać o zdrowie upraw? Rolnicy co roku zmagają się z najróżniejszymi szkodnikami bytującymi na hodowanych roślinach. Grzyby, wirusy, bakterie i insekty mogą przyczynić się do ogromnych strat, dlatego konieczne są m.in. opryski. Popularnym sposobem na zabezpieczenie zbóż jest też zaprawianie nasion. Dowiedz się więcej o tym zabiegu.

Czym jest zaprawianie nasion?

To technika polegająca na usuwaniu patogenów i szkodników występujących w ziarnach. Sposób ten wzmacnia je również w kontakcie z niebezpiecznymi drobnoustrojami i pasożytami znajdującymi się w glebie. A jak się wykonuje taką zaprawę?

Przykładowo – nasiona kukurydzy mogą być bejcowane rozcieńczaną w wodzie zawiesiną. Takie preparaty można stosować też na sucho, ale nie zaleca się tej metody ze względu na niską skuteczność. Oprócz tego do polecanych sposobów należy powlekanie środkiem wzbogaconym o lepką substancję, co sprawia, że trwale trzyma się na ziarnach nawet po wyschnięciu.

Chroń się skutecznie przed stratami

Na polach, szczególnie kukurydzy, widać coraz większy wzrost aktywności agrofagów, czyli szkodników żywiących się zbożami. Nierzadko przy braku systemowego podejścia straty sięgają 20%, a bywają nawet większe! Dlatego specjaliści zalecają stosowanie tzw. integrowanej ochrony. Obejmuje ona szereg zabiegów (w tym zaprawianie) mających wzmocnić i zabezpieczyć rośliny przed atakami. Warto przy tym dodać, że zaprawa często redukuje konieczność stosowania oprysków.

Liczy się też wybór nasion

Pamiętaj, że liczy się nie tylko sposób ochrony, ale i wybór właściwego materiału siewnego. Wśród rolników popularnością cieszą się nasiona holenderskie . To specjalnie wyselekcjonowane ziarna, dające zdrowe i silne rośliny. W połączeniu z ochroną integrowaną gwarantują, że straty w uprawach będą ograniczone do minimum, a plony – obfite.

Wybieraj nasiona holenderskie w dobrych sklepach!

Wiedząc już, że systemowe podejście do upraw odgrywa ogromną rolę w walce z agrofagami, warto stawiać nie tylko na dobre środki ochrony roślin, ale i najwyższej jakości materiał siewny. Nasiona holenderskie nie bez przyczyny są powszechnie stosowane. Dlatego najlepiej już teraz sprawdź je w dobrych sklepach rolniczych.

Similar Posts