Technologie

W jakich urządzeniach niezbędne jest zastosowanie zębatego koła pasowego? zębate

W jakich urządzeniach niezbędne jest zastosowanie zębatego koła pasowego? zębate

Przedsiębiorcy działający w wielu branżach często doświadczają problemów z zakupem odpowiednich części zamiennych do konkretnych maszyn. Dotyczy to m.in. tych, w których wykorzystuje się napędy do pozycjonowania, co podnosi skuteczność działających w nich przekładni. Jesteś ciekaw, czym są te części? Zainteresuj się artykułem.

Czym są zębate koła pasowe i w jakich urządzeniach znajdują zastosowanie?

Są to bardzo ciężko pracujące elementy wielu przekładni, które nie dopuszczają do utraty przyczepności pasa i mogą przenosić znaczne obciążenia. Zarówno na kole, jak i na pasie znajdują się profile o określonym kształcie, wzajemnie się uzupełniające. Koło pasowe zębate może być wykonane z aluminium, stali lub żeliwa. Wybór materiału zależy głównie od prędkości liniowej, sposobu mocowania i znoszonych obciążeń. Spotyka się je w wielu urządzeniach z przekładniami, takich np. jak obrabiarki oraz w bardzo precyzyjnych mechanizmach.

Jakie modele konstrukcyjne tych kół dostępne są w sprzedaży?

W ofercie rynkowej można spotkać kilka wersji tych artykułów. Producenci oferują je:

  • z dwiema burtami,
  • bez burt,
  • z piastą lewo- albo prawostronną,
  • bez piasty.

Potrzebując innego modelu, można zwrócić się do producenta, który na ogół stara się spełnić oczekiwania nabywców.

O czym należy pamiętać, wybierając odpowiednie koło?

Podczas pracy przekładnia poddawana jest działaniu potężnych sił i może się zdarzyć, że pas ulegnie bocznemu przemieszczeniu. Dlatego rozsądnie jest wyposażyć koło w obrzeża, które je poprowadzą i uchronią przed wypadnięciem. Warto zadbać, aby przynajmniej jedno z kół wyposażone było w burtę. Jeżeli jednak obciążenia są bardzo duże, a odległość pomiędzy osiami jest większa niż 8-krotna średnica mniejszego z nich, konieczne są burty na obu.

Czym może skutkować nieodpowiednie dopasowanie koła?

Taka sytuacja nie powinna się zdarzyć, gdyż grozi to poważną awarią, a nawet zniszczeniem urządzenia. Mając wątpliwości co do wyboru odpowiedniego elementu, wystarczy zwrócić się do producenta. Jeśli szukasz takich części i zależy Ci na wysokiej jakości, znajdź odpowiadającą Ci firmę i złóż zamówienie.

Similar Posts