Dom i Ogród

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o wysiewie nasion kukurydzy

Uwielbiana przez wielu, ale i często uprawiana na paszę… Kukurydza to zboże, jakie dobrze przyjęło się wśród polskich rolników. Nie oznacza to jednak, że jest łatwa  uprawie. Wręcz przeciwnie – to zadanie bywa nie lada wyzwaniem. Co warto wiedzieć jeszcze przed tym, nim zdecydujesz się na jej uprawę? Sprawdź w artykule!

Jeszcze przed siewem…

Jeszcze przed planowanym wysiewem konieczne mogą okazać się odpowiednie zabiegi na polu, w tym m.in. bronowanie i podorywka. Wiele zależy od ciężkości i wilgotności gleby oraz od tego, co rosło jako przedplon dla kukurydzy. Bardzo ważne jest też, by wybrać odpowiednie ziarna. Oprócz tego, że warto sięgać np. po nasiona holenderskie, należy dopasować odmianę do celu, w jakim uprawiana będzie ta roślina. Czy ma ona być przeznaczona na kiszonkę dla bydła, czy na ziarno?

Jaka gleba pod kukurydzę?

Popularność tego zboża wynika m.in. z jego niskich wymagań glebowych. Wskazuje się, że najkorzystniejsze są dla niego grunty, na których wcześniej uprawiane były rośliny bobowate i okopowe. Radzi sobie też dobrze w monokulturze, choć dla większych plonów zaleca się stosować płodozmian.

Najlepsze warunki zapewnia podłoże o pH poniżej 5. Ziemia powinna być również zasobna w odpowiednie minerały, w tym magnez, fosfor i potas. Z tego powodu często konieczne okazuje się stosowanie odpowiednich nawozów.

Kiedy się wysiewa?

Wysiew powinien przypadać na czas, gdy grunt osiąga temperaturę około 6-8° C, czyli zazwyczaj na przełom kwietnia i maja. Inny wskaźnik tego, kiedy trzeba przeprowadzić pracę, to moment kwitnienia takich roślin jak mniszek lekarski i porzeczki. Warto trzymać się tych wskazówek, gdyż zbyt wczesne zasianie może skutkować obniżeniem plonów, a późne z kolei powoduje trudność w formowaniu się kolb.

Pamiętaj, by wybierać zdrowe, silne nasiona!

Powyżej mogłeś dowiedzieć się więcej o uprawach tego zboża. To jednak nie wszystko, o czym trzeba pamiętać. Prawidłowa hodowla wymaga stosowania odpowiednich środków ochrony roślin, ale i sięgnięcia po nasiona kukurydzy zapewniające zdrowszy wzrost i większy plon. Najlepiej więc wybierz holenderskie produkty, które stanowią efekt starannej selekcji.

Similar Posts