Technologie

Z jakich materiałów można wyprodukować koło pasowe zębate?

Z jakich materiałów można wyprodukować koło pasowe zębate?

W wielu dziedzinach przemysłu działają urządzenia z przekładniami przenoszącymi potężną moc, sięgającą nawet kilkudziesięciu megawatów. W niektórych napędach bardzo istotna jest precyzja i skuteczność. Pragniesz dowiedzieć się, jakie elementy odpowiadają za przeniesienie mocy w tych urządzeniach? Przeczytaj tekst poniżej.

Jakie właściwości ma zębate koło pasowe?

Produkt ten, składający się z piasty, wieńca i tarczy, przeznaczony jest do pracy w wyjątkowo trudnych warunkach. Stosunkowo często narażony jest na podwyższoną wilgotność, wahania temperatur, a także ścieranie, w zależności od tego, w jakim urządzeniu został zamontowany. Koło pasowe zębate utrzymuje stały kontakt z pasem. W obu tych elementach zastosowano profile o pasujących i wzajemnie się uzupełniających wycięciach, dzięki czemu pas się nie ślizga. Większość modeli wyposażona jest w specjalne burty zapobiegające przesunięciom.

Z czego produkuje się koła pasowe zębate?

Ponieważ są to ciężko pracujące podzespoły i stosunkowo szybko ulegające uszkodzeniu, producenci starannie dobierają materiały do ich produkcji. Dbają także o ścisłe kontrole na każdym etapie ich wytwarzania. Artykuły te mogą zostać wykonane ze stali, żeliwa lub aluminium, w zależności od czynników, na jakie są narażone podczas pracy. 

Na co należy zwrócić uwagę, dobierając koło pasowe do konkretnej przekładni?

Z reguły klienci wiedzą, że nieodpowiednie dopasowanie tego podzespołu może spowodować potężne perturbacje, w tym nawet uszkodzenie urządzenia. Nie warto też dokonywać zakupu z nieznanego źródła. Chcąc mieć pewność, że produkt będzie pasował, należy uwzględnić takie cechy jak:

  • prędkość obrotów,
  • przełożenie przekładki,
  • materiały, z jakich wykonano poszczególne elementy,
  • wymagana wielkość koła,
  • metoda montażu,
  • liczba zębów,
  • szerokość cięgła,
  • profil zębów pasa.

Co zrobić, gdy nie ma się pewności co do wyboru?

Mając wątpliwości, najlepiej skontaktować się z producentem, który chętnie pomoże w wyborze. Nie wiesz, jaki model kupić? Znajdź producenta online i wyślij zapytanie.

Similar Posts