Beton na ścianę — jak to zrobić?

Beton na ścianę — jak to zrobić?

Betonowe elementy aranżacji są od jakiegoś czasu bardzo modne. To ukłon w stronę nowoczesności, minimalizmu oraz pewnej surowości, pożądanej w wielu wnętrzach. Jednocześnie materiał ten świetnie komponuje się z wieloma innymi elementami aranżacji, całość może zatem mieć różny wygląd i styl. Jak jednak zrobić taką dekorację? Czy niezbędne jest nakładanie betonu, np. na ścianę? Sprawdź to!

Beton na ścianę —  prawdziwy czy nie?

Warto wiedzieć o tym, że elementy betonowe, jakie zachwycają we wnętrzach, rzadko wykonane są z prawdziwego betonu, kojarzonego głównie z podjazdami i posadzkami np. w garażach i warsztatach. Nie byłoby to szczególnie praktyczne rozwiązanie, a już na pewno kłopotliwe do wdrożenia, beton trzeba bowiem rozrabiać, bardzo uważnie rozprowadzać i wyrównywać, a potem pozwolić mu długo schnąć. Stosuje się więc materiały, które doskonale go zastępują. Są znacznie łatwiejsze do użytku i praktyczniejsze, a jednocześnie wyglądają tak samo. W dodatku nie są tak chłodne, więc można cieszyć się domowym ciepłem, dosłownie i w przenośni.

Jakie to materiały? Wiele firm oferuje farby, które mają charakterystyczny szary kolor i mają wyglądać podobnie jak beton, ale w rzeczywistości nierzadko okazuje się, że efekt jest daleki od pożądanego. Nie oznacza to, że trzeba się z tym godzić —  albo kupować betoniarkę. Beton na ścianę to także tynk strukturalny, łatwy do kładzenia, szybkoschnący oraz dający taki sam efekt jak prawdziwy materiał, zarówno pod względem koloru, jak i faktury. Nikt nie domyśli się, że stworzenie takiej aranżacji było tak proste! Położenie tynku jest niezwykle łatwe, trzeba tylko zaopatrzyć się w potrzebne narzędzia, a potem starannie wygładzić powierzchnię.

Jak zastosować beton we wnętrzach?

Warto wiedzieć o tym, że tynk strukturalny imitujący beton to nie tylko charakterystyczna powierzchnia. Do wyboru są różne odcienie i struktury, co pozwala na przykład dobrać odcień do aranżacji bądź styl do panującej w pomieszczeniu stylistyki. Jest to szczególnie ważne w tym kontekście że beton jest umieszczany nie tylko na jednej ze ścian w salonie, z czym jest najczęściej kojarzony. Doskonale sprawdzi się także w sypialni, a zwłaszcza —  w łazience, świetnie komponując się ze szkłem.

Zachwycający efekt aranżacyjny

Marząc o betonowych powierzchniach w domu, łatwo można spełnić to marzenie, nawet całkowicie samodzielnie, dzięki aplikacji tynku strukturalnego. Poza tym jest to rozwiązanie tanie i pasujące do wielu wnętrz —  beton świetnie komponuje się z rozmaitymi materiałami.