Hala rolnicza — murowana czy ze stali?

Hala rolnicza — murowana czy ze stali?

W większości gospodarstw rolnych znajdują się obiekty, podczas których budowy użyto cegieł oraz pustaków. Są to bardzo wytrzymałe nieruchomości, jednak równocześnie stanowią dosyć kosztowną i czasochłonną inwestycję. Nic więc dziwnego, że obecnie większość rolników decyduje się na montaż nowoczesnych konstrukcji stalowych. Sprawdź, która opcja jest lepsza. 

Hala stalowa czy murowana?

Podjęcie decyzji jest zawsze kwestią indywidualną i zależy od rodzaju prowadzonej działalności oraz oczekiwań względem inwestycji (dotyczących m.in. kosztów czy terminu wzniesienia obiektu). Konstrukcje stalowe są tańsze i szybsze w budowie (montaż może zająć zaledwie kilka tygodni) oraz pozwalają właścicielowi na dowolną modernizację czy rozbudowę w przyszłości, natomiast murowana hala rolnicza cechuje się głównie wytrzymałością i odpornością na warunki atmosferyczne, a także dobrą akustyką. 

Komu zlecić montaż hali stalowej?

Mimo ogromnej popularności konstrukcji wykonanych z elementów stalowych, na rynku nie ma zbyt wielu firm budujących tego typu obiekty (w porównaniu do liczby przedsiębiorstw budowlanych). Dobrze więc przejrzeć i porównać oferty kilku wykonawców oraz zapoznać się z zasięgiem, a także zakresem działania. Wybrana marka powinna mieć doświadczenie i dysponować odpowiednim zapleczem logistycznym. Klientom zwykle zależy na krótkim terminie realizowanych prac, kompleksowym podejściu, a także możliwości wprowadzenia indywidualnych zmian w projekcie. Przed podjęciem współpracy warto zapoznać się z opiniami dotychczasowych klientów oraz przejrzeć portfolio. W celu poznania kosztów inwestycji najlepiej poprosić o kosztorys (często wycena jest bezpłatna).

Jakie jest zastosowanie wiaty rolniczej?

Bez względu na wybrany materiał, z którego hala zostanie zbudowana, warto już na etapie projektu zastanowić się, w jakim celu wnętrze zostanie wykorzystane. To szczególnie istotne przy budowie murowanego obiektu, który jest trudny w ewentualnej modernizacji. Zazwyczaj przestrzenie służą do magazynowania zebranych plonów, hodowli zwierząt oraz zabezpieczenia maszyn rolniczych.