Jak kontrolować ruch tranzytowy?
Prawo obowiązujące w Unii Europejskiej wskazuje na zasady przewożenia towarów pomiędzy poszczególnymi krajami wspólnoty. Zależy Ci na legalnym i sprawnym ruchu tranzytowym? Sprawdź, jakie usługi dla przedsiębiorców oferuje gdyńska agencja celna.
Transport towarów w Unii Europejskiej
Sprzedawcy i odbiorcy towarów działający na terenie państw unijnych mogą korzystać z wielu przywilejów. Między innymi zwolnieni są z płacenia cła. Ponadto dużym ułatwieniem jest ujednolicone prawo celne, dzięki któremu podatki związane z wwożeniem produktów pochodzących spoza Unii Europejskiej są takie same. Wysokość cła uzależniona jest od pochodzenia towaru. Celnicy kierują się w tej kwestii różnymi regułami, na przykład miejscem produkcji lub źródłem materiałów wykorzystanych do wytworzenia określonego wyrobu.
Ruch tranzytowy polega na przewożeniu towarów przez terytorium różnych krajów. Przedsiębiorcy zajmujący się handlem międzynarodowym muszą dobrze znać obowiązujące prawo, ponieważ łamanie przepisów celnych grozi wieloma przykrymi konsekwencjami. Za brak opłacenia cła lub niewłaściwą dokumentację tranzytową może zostać wyznaczona kara grzywny lub utrata uprawnień do przesyłania produktów.
Usługi agencji celnej
Właściciele firm spedycyjnych i polscy producenci, którzy chcą handlować swoimi wyrobami za granicą, mogą skorzystać z usług agencji celnej. Obejmują one na przykład wyjaśnienie aktualnie obowiązujących w różnych krajach przepisów i ich interpretację w kontekście określonej sytuacji klienta. Warto pamiętać, że na niektóre towary, takie jak alkohol i papierosy, przewidziano specjalne podatki.
Agencja celna w Gdyni zajmuje się również przeprowadzaniem audytów. To sposób na sprawdzenie czy podejmowane przez firmę działania są zgodne z prawem. Specjaliści przygotowują raport z badania i doradzają, jak usprawnić dopełnianie formalności związanych z ruchem tranzytowym. Dzięki ich pomocy pozytywne przejście przez kontrolę celną staje się łatwiejsze.
Legalny handel międzynarodowy
Jak zorganizować korzystny handel międzynarodowy? Rozpocznij od poznania przepisów celno-skarbowych i dobrze przygotuj się do transportowania towarów. Pamiętaj, że wysokość opłacanych podatków zależy od pochodzenia produktów. W Unii Europejskiej organizacja ruchu tranzytowego jest najprostsza i najtańsza zarazem.