Prawo celne — skąd czerpać wiedzę?

Prawo celne — skąd czerpać wiedzę?

Jak mówi popularne łacińskie powiedzenie, nawet nieznajomość przepisów prawnych nie zwalnia z konieczności ich przestrzegania, co dotyczy praktycznie każdej dziedziny życia. Szczególnie zaś na uwadze obowiązujące prawo muszą mieć przedsiębiorcy. Co więcej, ich dotyczą przepisy z bardzo różnych gałęzi, jak choćby prawo gospodarcze, karno-skarbowe, podatkowe czy pracy. Ogromne znaczenie mają też kwestie związane z prawem celnym, które bezpośrednio dotyczą importerów i eksporterów. Skąd czerpać wiedzę na jego temat? Sprawdź!

Wyzwanie dla przedsiębiorcy

Orientowanie się w normach prawnych może być utrudnione —  ze względu na ich mnogość oraz częste zmiany. Polakom sytuacji nie upraszcza też fakt, iż nad Wisłą obowiązuje zarówno prawo krajowe, jak i Unii Europejskiej, a dla importerów i eksporterów dodatkowo istotne jest prawo międzynarodowe —  normy Światowej Organizacji Handlu i Światowej Organizacji Ceł. Przepisów do przyswojenia sobie jest więc zdecydowanie dużo, w dodatku trzeba dowiedzieć się, które mają wyższość nad którymi (co jest istotne w przypadku, gdy zachodzi między nimi kolizja), a także orientować się w zmianach. Wszystko to nie jest łatwe, jednocześnie zaś postępowanie niezgodnie z regulacjami może przedsiębiorcę narażać na mnóstwo nieprzyjemności i konsekwencji, jak choćby wysokie grzywny. Z tego względu wielu przedsiębiorców korzysta ze wsparcia, jakiego udzielić może agencja celna. Podmiot taki doskonale orientuje się we wszystkich stosownych przepisach i pozostaje z nimi na bieżąco, pilnuje zatem, by jego klient działał w granicach norm, nie tylko jeśli chodzi o prawo celne, ale też na przykład handlowe.

W czym może pomóc agencja celna?

Zatrudnienie takiej firmy ma na celu przede wszystkim uniknięcie kłopotów na granicy. Na pewno żaden przedsiębiorca nie chce, by jego towar został cofnięty czy zatrzymany bądź by okazało się, że na skutek jakichś niedopatrzeń lub braku wiedzy grozi mu kara wysokiej grzywny. Zadaniem agencji jest przygotowanie wszelkich formalności do odprawy i zajęcie się dotrzymaniem norm na wszystkich etapach eksportu czy importu towarów.

Przedsiębiorca nie musi być prawnikiem!

Prowadząc biznes, trzeba orientować się w wielu kwestiach, także prawnych —  bądź delegować poszczególne zadania na osoby o wiele bardziej w danych zakresach kompetentne. Specjaliści z zakresu prawa celnego są na pewno tymi, na których warto postawić, zajmując się eksportem czy importem.