Sprzedaż spółek — czy to legalna transkacja?

Sprzedaż spółek — czy to legalna transkacja?

Przedsiębiorcy mają do wyboru kilka podstawowych form prowadzenia działalności. Coraz częściej decydują się na spółki handlowe, dzięki którym mogą działać zarówno w kraju, jak i za granicą, osiągając wiele korzyści (m.in. prawnych i podatkowych). Na rynku działa sporo firm oferujących usługę sprzedaży gotowej spółki. Czy taka transakcja jest jednak w pełni bezpieczna? Sprawdź!

Rejestracja czy kupno spółki?

Każdy przyszły przedsiębiorca może samodzielnie otworzyć spółkę, udając się do notariusza, sądu i miejskiego urzędu. Po złożeniu niezbędnych dokumentów należy jednak uzbroić się w cierpliwość, ponieważ proces rejestracji trwa od 3 do nawet 6 miesięcy. Oczywiście procedura wiąże się też z dodatkowymi kosztami. Osoby, którym zależy na szybkim otwarciu podmiotu, mogą podjąć współpracę z firmami czy kancelariami prawnymi, oferującymi sprzedaż spółek, w tym m.in.:

  • czystych, bez żadnej historii,
  • z zarejestrowanymi płatnikami VAT i VAT UE,
  • z historią (m.in. stratą do rozliczenia czy należnym VAT-em).

Ogromną zaletą kupna gotowego podmiotu jest możliwość rozpoczęcia działalności już następnego dnia od podpisania umowy u notariusza.

Jak bezpiecznie kupić spółkę?

Warto podjąć współpracę z instytucją, która działa na rynku od dłuższego czasu oraz jest polecana przez innych klientów. W żadnym wypadku nie należy ufać anonimowym sprzedawcom reklamującym się na portalach ogłoszeniowych. Przed podpisaniem umowy notarialnej dobrze poprosić firmę (będącą dotychczasowym właścicielem podmiotu) o przesłanie kluczowych dokumentów, takich jak m.in. zaświadczenie o niezaleganiu spółki w podatkach w US oraz składkach ZUS i roczne sprawozdanie finansowe.

Jak wygląda cała transakcja?

W pierwszej kolejności klient kontaktuje się z wybraną firmą, aby ustalić szczegóły dotyczące zakupu wraz z określeniem indywidualnych potrzeb związanych z rodzajem poszukiwanej spółki (m.in. z historią lub bez). Kolejny krok to podanie niezbędnych danych nowego właściciela podmiotu oraz umówienie terminu w biurze notarialnym. Sprzedawca zwykle zajmuje się wszelkimi formalnościami dotyczącymi zgłoszenia zmian do KRS.