Stalowa czy murowana hala rolnicza — którą opcję wybrać?

Stalowa czy murowana hala rolnicza — którą opcję wybrać?

Podczas projektowania budynków wykorzystywanych w gospodarstwie konieczne jest wybranie rodzaju wznoszonego obiektu. Rolnicy mogą zdecydować się na murowane lub stalowe konstrukcje. Oczywiście oba rozwiązania mają wiele zalet, dlatego decyzja musi być dobrze przemyślana i dopasowana do potrzeb danego klienta. Czy wiesz, który budynek sprawdzi się w Twoim gospodarstwie? Sprawdź już teraz!

Hala rolnicza murowana lub ze stali — jakie są najważniejsze korzyści obu rozwiązań?

Nowoczesne budynki, które powstają ze stalowych prefabrykatów, cechuje krótki czas montażu (o dowolnej porze roku) oraz możliwość dowolnej modernizacji i rozbudowy czy nawet rozbiórki i przewiezienia w inne miejsce. Z kolei murowana hala rolnicza jest wytrzymalsza, a także charakteryzuje się znacznie większą izolacyjnością cieplną oraz akustyczną. Taka konstrukcja może być wzniesiona na dowolnym terenie. 

Jakie są różnice w kosztach wybudowania obu budynków?

Okazuje się, że konstrukcje stalowe są tańsze w budowie w porównaniu do tradycyjnych obiektów murowanych. Różnica może być znacząca i wynieść nawet kilkaset tysięcy złotych (biorąc pod uwagę powierzchnię około 1000 m2). Chcąc przekonać się, jaki będzie szacunkowy koszt planowanej inwestycji, najlepiej poprosić firmę budowlaną o przygotowanie wstępnego kosztorysu. Wiele przedsiębiorstw wykonuje taką wycenę bezpłatnie, dzięki czemu można porównać ceny proponowane przez kilku wybranych wykonawców. Najważniejsze, aby zdecydować się na współpracę ze sprawdzoną i doświadczoną marką, która jest chętnie polecana przez innych klientów.

Hala rolnicza — jakie ma zastosowanie?

Właściciele gospodarstw rolnych, którzy stawiają na rozwój prowadzonej działalności, doskonale wiedzą, że powinni inwestować zarówno w nowoczesne maszyny, jak i dodatkową przestrzeń magazynową. Hale są wykorzystywane do zabezpieczenia pojazdów oraz gromadzenia zebranych plonów. Obiekty mogą być także odpowiednio zaadaptowane na kurniki, obory czy chlewnie wraz z dopasowaniem klatek i stanowisk dla zwierząt oraz montażem izolacji i wentylacji.